Çin Halısı Yıkama

Firmamızda Çin halısı yıkama profesyonelce yapılmaktadır. Çin halısı piyasadaki en ağır halı türlerindendir. Ağır olması yıkama sonrası halının dahada ağırlaşması ile diğer halılara göre zorlukları olmaktadır. Çin halısı yıkama’da diğer halılara göre kuruma süresi daha uzundur. Kış aylarında kapalı alan kurutma odası olmayan yıkama fabrikasının çin halısını kurutması çok zordur. Batıkent halı yıkama fabrikamızın kurutma alanı kapalı ve ısıtmalı olduğundan kurutma problem olmamaktadır. Kullanılan özel el dokuma halı yıkama şampuanı ile renk karışma solma ve bozulma gibi sıkıntılar yaşanmamaktadır.

Çin Halı’nın Özelliği : Çin Halısı yöresel bizim ısparta halılarımıza benzemektedir. Farklı olarak çin halısı deve tüyünden dokunmakta ısparta halısı koyun yününden dokunmaktadır. Çin halısı kök boyası yünler boyanarak hazırlanan yün ipliklerle dokunur. Çin halısının diğer halılara göre özelliği desene göre oyma yapılması halı’da güzel bir ahenk oluşturmaktadır.

Çin Halısının Tarihçesi ve Doğuşu : Tarihi baktığımızda1860 yıllarından öncesinde Pekinde yün halı tezgahı kullanımamıştır. 1860 senesinde Ho-Chi Ching isimli rahip Pekindeki fukaralar amacı ile Paokuda halı dokuma öğrenme eğitimhanesi faliyete soktu. Bu çalışma gayet başarı gösterdi. Bu alanda aynı zamanda mavi ve kırmızı, kahverengi renklerinde basitce geometrik çizimlerle motiflenen sağlam, deve yün halı dokuma işlemi geliştirildi. Çin halısının tarihçesi ve doğuşu böyle başlamıştır.

Ankara ve Batıkent'de El Dokuma Halı Yıkama
Ankara ve Batıkent’de El Dokuma Halı Yıkama
News Reporter
Hemen Ara