Isparta Halı Yıkama

Isparta Halısının Tarihçesi : 

Isparta halısı ülkemizin gülleri ve halısı ile meşur olan bir ilimizde doğmuştur. Ama şimdide Isparta halısı’nın artık eskiye nazaran pek popülerliği kalmayan bir halıdır. Türk kavminin Anadolu’ya fetihinden sonrasında ısparta ve toros yamaçlarına yerleştirilen Türk oymakları ile başlamıştır. Oymakların dokumuş Isparta Halı türleri yüzyıllar süresince geneleğini korumuş olup, son yüzyılda batı halı satıcılarının kendi isteğine göre halı sipariş etmesi sebebi ile bu türk motifleri etkisi kalmamıştır.

Sadece yurt dışı satışları ile kalmayıp iç pazardada halının ağır olması, zamane hanımların ısparta halı çırpma ve ısparta halı yıkama’nın zorluklarından ötürü Isparta halı kullanımını büyük oranda satışına sekte vurulması ile üretimi tamamen bitirmiştir. Isparata halı türleri el dokuma olup hiç fabrikasyon olarak üretimi yapılmamıştır. Isparta halı tüccarları tarafından evlere konulan halı tezgahları ile yöre hanımlarına evinde çok güzel bir iş imkanıda sağlamaktaydı.

Isparta Halısı Yıkama :

Şu an çoğu evlerde ana ve baba yadigarı olan ısparta halılar vardır. Bu el emeği göz nuru ile dokunan evlerin neşesini yada üzüntüsünü paylaşan rengeren ısparta halıları bazı evlerde muhakkak vardır. Firmamız Batıkent halı yıkama Isparta halısı yıkama konusunda uzman olup kök boyası ile boyanmış halıların renklerine zarar gelmeden önce çırpma sonrasında özel olarak ısparta el dokuma halı yıkama yapılmaktadır. Ankara’da Isparta halısı yıkama uzmanı firma Batıkent halı yıkama fabrikasıdır. İşi uzmanına bırakın sonrasında üzülmeyin.

Ankara'da Isparta Halı Yıkama
Ankara’da Isparta Halı Yıkama

 

Batıkent'de Isparta Halı Yıkama
Batıkent'de Isparta Halı Yıkama
News Reporter
Hemen Ara